ГорондаГоронда - село, центр сільської Ради, розташоване в 16 км від районного центру, міста мукачево. В селі є залізнична станція Страбичово на лінії Батьово - Стрий.

Населення – близько 4 000 осіб.

У Горонді знаходиться комплексна бригада колгоспу «Дружба», центральна садиба якого розміщена в селі Жнятино. За бригадою закріплені 1949 га сільськогосподарських угідь, в т. ч. 1061 га орної землі, 12 га саду, 65 га виноградників, 201 га сіножатей, 241 га пасовищ. Вона займається м'ясо-молочним тваринництвом і вирощує зернові культури.

В селі є середня школа будинок культури з залом на 400 місць, бібліотека, дільнична лікарня на і пологовий будинок аптека, 2 дитячі садки, торговий комплекс, магазини, ресторан-їдальня, швейна майстерня, ощадкаса, відділення зв'язку.



Перша згадка про Горонда в історичних документах відноситься до 1550 р. У березні - квітні 1919 р. в селі існувала Радянська влада. У 1922 р. тут почала діяти організація КПЧ, в 1934 р. - комсомольська організація. У 1934 р. в Горонда відбувся виступ селян проти куркульської верхівки, жорстоко їх експлуатувати. Організатори цього виступу І. А. Гладінец, В. Ю. Мучичка, І. А. Бобускій і Д. М. Бобускій були арештовані, а інші його учасники жорстоко побиті жандармами. Після звільнення села від фашистських окупантів (26 жовтня 1944 р.) 40 жителів добровільно вступили до лав Червоної Армії, 9 - до складу 1-го Чехословацького армійського корпусу. 8 з них за бойові подвиги нагороджені орденами і медалями СРСР, 12 віддали життя в боях за свободу і незалежність Батьківщини. В Горонда встановлено обеліск на честь односельців, які загинули в боротьбі з фашистами.

Уродженцями села є український радянський літературознавець і фольклорист, кандидат філологічних наук П. В. Лінтур (1909 - 1969), кандидати медичних наук М. М. Гладінец та І. М. Логай і кандидат історичних наук М. М. Кучинко.

На території Горонда знайдені бронзові знаряддя праці епохи пізньої бронзи - раннього заліза (XI-X ст. До н. Е..).

Історія міст і сіл Закарпаття