КосиноКосини (Косино) - село, центр сільської Ради народних депутатів, розміщено в 24 км від районного центру і в 5 км від залізничної станції Косини на лінії Берегово - Чоп. Косини пов'язані автодорогою з райцентром. Населення - 3020 чоловік.

Село відомо з 1333 р. під назвою Козунь Грамотою 1398 підтверджувалися його кордони. Селом володіли різні феодали, воно неодноразово продавалося, закладалося за борги. У грамоті 1496 Косини вперше згадуються як містечко. Місцеве населення, як вільне, так і кріпосне, займалося вирощуванням винограду, зернових культур, рибальством, випасом свиней в дубових лісах. Влада феодала над залежними селянами була безмежна.

У 1566 р. Косини зазнали спустошливого набігу кримських орд. Село було зруйноване, а частина жителів викрадена в рабство, але поступово воно відбудували і розширилося. У 1595 р. Косини стали центром реформатського приходу. При церкві була відкрита школа, де дітей навчали грамоті.

На початок XVIII ст. феодальна експлуатація селян посилилася. Вільне населення все більше потрапляло в залежність від феодала. У 1707 р. в селі налічувалося 105 кріпаків господарств. Селяни займалися в основному виноградарством. За кількістю виноградних насаджень село займало шосте місце в Береженого жупі. Важке соціально-економічне становище штовхало селян на боротьбу проти експлуататорів, 43 кріпаків селянина билися в 1707 р. в рядах військ Ференца II Ракоці під час визвольної війни 1703-1711 рр..

Перетворення Косина в 1729 р. в центр округу сприяло подальшому його зростанню. Отримали розвиток різні ремесла. У 1765 р. в Косина налічувалося 3 кравців, столяр, коваль, 3 шевця. В селі жили два корчмаря, які торгували панським вином. У першій чверті XVIII ст. збільшилася кількість залежного від феодалів населення. У 1818г. в селі налічувалося 643 кріпаків, які проживали в 110 будинках. Серед кріпаків господарств 18 мали земельні наділи, 80 - зовсім не мали землі; 16 чоловік було слугами.

Важким було становище значної більшості населення, яке жило в страшних злиднях. Податковий тягар посилювався. До 1876 р. заборгованість селян з податків становила 6680 форинтів. Селянське суспільство не могло розрахуватися навіть за оренду приміщення під сільське управління. Окружний начальник змушений був визнати, що населення настільки бідно і убого, що з нього неможливо стягувати податки. За борги описували все, аж до постільних речей, а були родини, у яких годі було й описати. У 1903 р. сільське суспільство, щоб купити в поміщиків пасовище, взяло в банку під відсотки гроші, але повернути їх не могло навіть в 1933 р. Страждали селяни і від стихійних лих. Так, в 1893 р. пожежа знищила значну частину села. Частими були неврожайні роки. У 1893 р. окружний начальник зазначав, що «передбачається поганий урожай ... брак пасовищ та кормів призводить господарів у відчай. Дуже швидко зростають ціни на сіно та овес ». Чимало жителів Косина в пошуках кращої долі емігрувало за кордон (переважно в Америку). Особливо посилилася еміграція в 1886 і 1912 рр.. Охочих виїхати було так багато, що влада змушена була вдатися до обмежень. Селянам дозволялося виїжджати на певний термін лише після внесення ними грошової застави. Так, у 1912 р. біднякові М. Ченгері дозволили виїхати в США на рік лише під заставу в 300 крон.

Kosyno2Селянська біднота, не бажаючи миритися з безправним становищем і пригніченням, піднімалася на боротьбу. Бідняки відмовлялися працювати на поміщика, не виконували розпоряджень керуючих маєтками, вдавалися до підпалів. За травень - вересень 1853 р. в Косина сталося 8 підпалів поміщицького і куркульського майна. У 1903 р. за дії, спрямовані проти чиновників сільського представництва, були покарані 42, а за опір, надану збирачам податків, -173 жителя.

Ремесло і торгівля розвивалися повільно. До 1860 р. в Косина жили 24 ремісника і продавця, в їх числі 4 корчмаря, 2 продавця, 3 шевця, 2 кравців, столяр, коваль, миловар, точильник. Більшість ремісників платило від 1 до 3, решта - по 12 форинтів податку. Ремісничі цехи в Косина розпалися в першій половині XIX ст. У 1875 р. ремісники об'єдналися в т. н. змішаний (на відміну від цехового) промисловий союз, в якому в 1878 р. нараховувалося 30 членів [692, с. 52]. Справами села займалося сільське представництво, в яке обиралася переважно багата верхівка села, на чолі представництва був староста. У 1871 р. в селі створено нотарське управління. Велика частина населення Косина (в 1881 р. проживало 1454 людини) не могла брати участь у політичному житті країни через високий майнового цензу. Під час парламентських виборів в 1889 р. Косини були центром виборчого округу, який охоплював 25 сіл. Право голосу мали всього 938 осіб (переважно поміщики, куркулі, торговці і ремісники).

Незважаючи на те, що Косини були окружним центром, тут тільки в 1864 р. відкрилася перша приватна аптека, в 1892 р. став працювати дільничний лікар, який обслуговував 16 сіл з населенням 13 537 чоловік. Інфекційні захворювання, хронічний голод щорічно несли багато життів. Особливо високою була смертність серед дітей. Так, в 1894 р. на 808 померлих припало 530 дітей, з них від голоду померли 40, від тифу, віспи, дизентерії та інших інфекційних захворювань - 202. Не краще йшли справи й з народним освітою. Це змушені були визнати і місцева влада. Начальник Косинського округу, характеризуючи стан справ у підвідомчому йому окрузі, писав у 1874 р., що школа в Косінов, належала реформатської церкви, знаходилася в занедбаному, антисанітарному стані.


Перша світова війна принесла жителям Косина нові лиха. В армію було призвано 125 селян, 20 з них загинули, частина повернулася інвалідами. У селі проводилися часті реквізиції, збільшилися грошові податки. Повернулися в Косини з Радянської Росії колишні військовополонені І. Барат, І. Сарка розповідали односельцям про революційні події, учасниками яких вони були самі. Активніше почала діяти Косинська соціал-демократична організація, що виникла тут напередодні 1914 р. Велику допомогу лівим соціалістам села, що перейшли на комуністичні позиції, надавав член МСП Б. Іллеш (пізніше відомий угорський письменник). У листопаді 1918 р. в селі був створений робочий Рада на чолі з ковалем Ш. Комаромі. До складу Ради увійшли Ф. Молнар, І. Сарка та інші. У лютому 1919 р. Рада зобов'язала жупную адміністрацію знизити ціни на борошно, терміново забезпечити безробітних роботою і надати їм матеріальну допомогу, видати демобілізованим солдатам, інвалідам і біднякам одяг, забезпечити мешканців Косін паливом, збільшити представництво робітників у комісії з постачання населення продуктами, затвердити новий складу сільської представництва, запропонований Радою, відкрити каменоломні і т. д.. 20 січня 1919 був встановлений робочий контроль над сільській млином.

Після перемоги революції в Угорщині вся влада в Косина перейшла в руки окружного Ради робітників, солдатів і селян (головою обрали Ф. Молнара). На 7 квітня 1919 р. у його складі налічувалося 30 осіб. З числа членів Ради був створений виконком у складі 5 осіб, політичним уповноваженим округу став Ш. Комаромі. Косинський окружний Рада проводив у життя всі заходи Радянської влади. На облік бралися майно, продовольчі запаси. Проводилась велика робота по організації виборів до місцевих Рад на території округу. У села округу прямували представники з офіційним мандатом, завіреним печаткою Косинського Ради. Так, зберігся мандат, виданий в квітні 1919 р. Косинським окружним Радою уповноваженому з виборів І. Айта, якому доручалося провести вибори (таємні) в селах Баркасова і Чомонин. Документ підписав політичний уповноважений Косинського округу Ш. Комаромі . В окрузі йшла інтенсивна робота по організації загонів Червоної Армії.

На зміну румунським інтервентам 20 липня 1919 в Косини вступили війська буржуазної Чехословаччини. Нова влада проводили жорстокі репресії проти учасників революції. Начальник Косинського округу доповідав у вищестоящі органи, що в селі «проведено багато арештів ... Ще й зараз повертаються додому ті, хто були рік тому червоноармійцями, вони будуть передані чеській жандармерії ». На селян наклали величезну реквізицію, село повинно було здати тільки зерна 50 вагонів. Жителів прирікали на напівголодне існування. У зв'язку з встановленням нової чехословацько-угорського кордону більше половини землі, ставилася до Косина, залишилося на угорській території. Великі угорські землевласники зберегли в Косина свої маєтки, незважаючи на те, що жили вони в Угорщині. На початку 1921 р. в Косина діяли спиртовий завод, паровий млин, господарський і кредитний банки, сільське споживче товариство. Тут знаходилося також окружне нотарське управління, окружне жандармське відділення, інспекція прикордонної митом варти, окружний суд. Усі витрати з утримання шкіл і медичного обслуговування лежали на жителях Косина. Для цих цілей з них стягувалися додаткові податки. В селі діяли народна початкова та реміснича школи. Три лікаря, що знаходилися в Косина, надавали медичну допомогу населенню всього Косинського округу.

Боротьбу трудящих за свої права очолили комуністи. Вийшовши з підпілля в березні 1920 р., вони спільно з лівими соціалістами створили окружну організацію МСП Підкарпатської Русі (секретарем обрали Д. Кампо). У травні 1921 р. Косинська окружна організація МСП влилася в Комуністичну партію Чехословаччини (КПЧ). Сільськогосподарські робітники Косина вели вперту боротьбу за поліпшення свого становища. Найбільші страйки виноградарських робочих відбулися в березні - квітні 1921, 1925, 1928. 1929, 1935 і 1936 рр.. Найбільшою і тривалої була страйк в 1929 р. 8 квітня виноградарі припинили роботу (всього близько 500 чоловік). Страйк була викликана нещадною експлуатацією робітників. За 12-14 годин виснажливої ​​праці господарі платили всього 7-10 крон, на виноградних плантаціях вони не забезпечували селян питною водою, відмовилися надати для ночівлі сарай з чистою соломою. В Косина був створений страйковий комітет Косинського округу. Комітет від імені страйкуючих висунув вимоги: скоротити робочий день до 10:00, підвищити заробітну плату до 15-45 крон на день, обов'язково складати і дотримуватись колективну угоду. Під час страйку, що тривала з 8 по 20 квітня, неодноразово відбувалися зіткнення з жандармами і штрейкбрехерами. 16 Косинський робітників були арештовані. Весь час страйком керували комуністи Л. Ковач, І. Вараді, Ф. Орбан, Ш. Товт, К. Сатмар.


28 серпня 1938, коли над Чехословаччиною нависла страшна загроза гітлерівської агресії, робітники і селяни Косина направили президенту Чехословаччини послання, в якому засудили угорських фашистів, посібників Гітлера, заявили про свою готовність виступити на захист республіки, демократії і миру, висловилися за тісні відносини з Радянським Союзом.

На 1938 р. тут налічувалося 2748 жителів, в промисловості і на транспорті був зайнятий 241 осіб, у торгівлі - 88, в сільському господарстві - 775. Класове розшарування в селі ще більше збільшилася. У 1938 р. в руках одного поміщика було зосереджено 1168 кадастральних хольдів землі, чотири заможних господаря володіли ділянками від 50 до 500 кадастральних хольдів. У той же час 140 селян мали ділянки від 1 до 5, а 368 - до 1 кадастрального Хольда.

Як і раніше, на низькому рівні залишалося народне освіту. До 1938 р. тут були дві школи - угорська (8 вчителів) і чеська (2 вчителя).

В початку листопада 1938 р. Косини були окуповані фашистською Угорщиною. Ще більше посилився соціальний гніт. Значно зросли податки. Тільки прямий грошовий податок по селу становив у 1939 р. 12 860 пенге. Реквізиції на військові потреби слідували одна за одною. Убогість і голод переслідували трудяще населення. Це змушені були визнавати і офіційні органи. У березні 1942 р. окружний начальник доповідав у вищестоящі організації: «Я зустрічався з таким голодом і злиднями, що перевищує всяке уявлення. 90 відсотків жителів зовсім не має продуктів харчування. Діти зовсім без одягу і взуття, в більшості випадків сидять у брудних колибах і не виходять цілу зиму на свіже повітря. Там, де й зустрічав продукти, було не більш ніж один кілограм. борошна чи хліба, каструля кислої капусти і більше нічого. Були й такі хати, де зустрів варену їжу: у воді зварена квашена капуста, нічим не заправлена. І цю їжу їли без хліба. В інших хатах матері давали дітям їсти муку, зварену у воді. Наймити, що працювали за наймом, жили з родинами в розваленому бараці, за мізерну плату вони працювали по 12-14 годин на добу. Багато хто з них були хворі. Проти тих, хто висловлював невдоволення, під-жупан вимагав приймати найсуворіші заходи - піддавати тілесним покаранням або арешту. «Порушенням, - наказував він, - вважати і те, коли поденник не працює від сходу сонця до заходу». У роки війни 152 жителя Косін були взяті в армію, 213 - в примусові робітники табору. Їх сім'ї залишилися без засобів до існування. Інвалід першої світової війни 58-річний Ф. Санісло, чотирьох синів якого відправили у робочі табори, залишився з шістьма малими дітьми без найменшої допомоги. Його старшого сина Арпада, що поскаржився на це командиру, судив військовий суд за «образу влади». Фашисти відправили до концентраційних таборів близько 600 громадян єврейського походження, більшість яких було вбито. Особливо суворим переслідуванням піддавалися комуністи.

З перших днів окупації, незважаючи на репресії, комуністи села продовжували боротьбу за інтереси трудящих.


Також у селі Косино є ванне відділення з декількома видами лікувальних ванн, 2 свердловини з термальною водою. Відкритий басейн із термальною водою працює до вересня. Температура води на поверхні - 50 градусів. Вода за хімічним складом є аналогом «Нафтусі», використовується для лікування органів руху, центральної нервової системи, серцево-судинної системи і гастриту.

Зона відпочинку "Шошто-Термал"

Зона відпочинку "Шошто-Термал" з гарячими джерелами знаходиться в дубовому гаю за 1,5 км від закарпатського села Косонь (Косино) поряд з угорським кордоном. Термальну воду видобувають із свердловин глибиною 1200 метрів. Мінералізація води становить 24%. Температурний режим води на виході складає 42 градуси. Тут є 5 теплих басейнів. Купальні облаштували фонтанами, є підводний масаж та джакузі. Сеанси перебування у воді для лікування складають 30-40 хвилин з перервою на 1 годину. Ця вода, за рахунок всмоктування в шкіру мікроелементів, які знаходяться в ній, лікує опорно-руховий апарат, ревматизм, хвороби нирок, артрит, радикуліт і навіть ожиріння. А ще - заспокоює нерви, підвищує імунітет і зміцнює організм. За своїм складом, вона трохи відрізняється від води в Берегівському басейні, але це анітрохи не зменшує її лікувальних властивостей.

Купання в басейні для дорослого коштує 40 гривень в день. Для дітей до 6 років - безкоштовно. Поблизу джерел - розвинена інфраструктура. Хороші дороги, парковки і недорогі готелі. Годують відпочиваючих переважно смачними угорськими стравами( радимо скуштувати "бограч", який тут готують як годиться – в казані на вогнищі). Дістатися до купалень досить легко. Від Мукачево 30 кілометрів до Берегово можна доїхати автобусом. Так само можна дістатися і з Ужгорода.

Карта Косина:

Коментарі   

-1
Тетяна Говорко
а ми зупинилися в самому центрі села Косино у Габріелли : інтернет , всі умови, помірні ціни (0978497499) а на рахунок цін в термальних басейнах то ціни суттєво змінилися на 22.05.2014. дорослий -80 грн. діти від 90 см до 130 см. - 60 грн. за 2 години ( з яких я тільки 30 хв. потратила на перевдягання дітей )). + тепер оренда 1 шафки 20 грн. ось так сімейка з двох дорослих і двох діток виклала за 2 години 300 грн. Одне тішить подвірячко і умови проживання у Габріелли !
22 травня 2014
-1
Габор Лайош Лайошови
1. Оточніть інформації про Термальні води "Косино".
2. Картина про Косини а мова йде про с. Косонь.
Виправте будь ласка.
12 грудня 2013
-1
Administrator
Варіантів житла є повно.
У всіх найближчих селах від "Косина" є багато приватних будинків, що здаються в оренду подобово. Їх всіх перерахувати неможливо. Може хтось десь викладає свою рекламу в Інтернеті.
Є й готелі!

Інформація про один з найближчих готельних комплексів від "Косина" на нашому сайті - за посиланням
http://zakarpattyachko.com.ua/hoteli/2011-08-15-20-38-23/helikon

Готель "Гелікон".
На рахунок харчування, то безпосередньо на самому курорті "Косино" є кафе-ресторан, де Вам приготують страви закарпатської та угорської кухні.
Також є ресторан "Family" у с. Велика Бийгань, що за 5 км від курорту "Косино".
Кухня тамтешнього ресторану вважається однієб з найкращих в Берегівському районі та Закарпатті загалом. :-)
29 жовтня 2013
-1
виталий
здравствуйте.а как по поводу жилья и питания.хотелось бы узнать по подробней.спасибо
24 жовтня 2013
+2
Administrator
"а як доїхати з мукачево до косино?"

Хочемо Вас проінформувати, що з Мукачева Вам потрібно їхати в сторону міста Берегово, і в центрі села Яноші (колишня назва Іванівка) Берегівського району потрібно звернути праворуч і їхати по головній дорозі нікуди не звертаючи 10 уілометрів. По дорозі й побачите оздоровчо-відпочивальний комплекс "Косино".

З повагою,
Адміністрація сайту
26 серпня 2013
+1
наталя
а як доїхати з мукачево до косино?
25 серпня 2013