Лінія АрпадаОдним з найбільш привабливих об’єктів в Колочаві є історико - військовий музей «Лінія Арпада». Тут Ви побачите унікальне зібрання військового обладнання часів Другої світової війни та побуваєте у справжніх бункерах. На сьогоднішній день відтворено 4 бункери із 34-х, в яких знаходятся понад дві тисячі експонатів. Всі експонати є автентичними.

Угорщина почала будувати оборонну лінію у 1940 році для захисту від наступаючих радянських військ. Природний рельєф Карпат дозволяв будувати такі військові укріплення, з яких артилерійським вогнем можна було зупинити рух противника. З цією метою у Колочаві побудували близько тридцяти залізобетонних бункерів. Від вогневих точок до бункерів тягнулись укріплені земляні траншеї. В них були прокладені лінії телефонного зв’язку, вогневі точки обладнали автоматичною стрілецькою зброєю, мінометами, гранатами і легкими протитанковими гарматами.

Річка Теребля у декількох місцях була перегороджена кількома рядами бетонних пірамід.

У колочавському музеї «Лінія Арпада» Ви детально ознайомитеся з історією Другої світової війни на Закарпатті.

Перший бункер музею називається "Командний". Всередині все  розташовано так, як було колись. Кулемет, автомати і рушниці, патронташ та гранати, каски та пристрій дальнього бачення, вогнемет і вогнегасник, силовий кабель і десятки інших пристосувань для війни. Все це  — оригінальні зразки.

Поряд стоїть "Оборонний бункер".

Лінія АрпадаЗа кілька десятків метрів звідси у бетонних оковах розташований "Бункер-шпиталь". Ліжка у три яруси, комплекти медобладнання, запахи ліків і препаратів, брому та йоду. Перебувати довго тут не було можливим, однак надати допомогу пораненому та підготувати його до евакуації — цілком.

Пройшовши сотню метрів вбік, ви потрапите в обитель кашоварів — "Котлопункт". У цьому бункері увагу привертає похідна пузата кухня-шпор, якою користувалися в угорській армії. Тут же встановлено довгий стіл, а на ньому — тарілки та ложки з нержавійки, горнята з міді. По обидва боки від нього — лавки. "Провіант" зберігається в мішках, на яких стоїть дата — 1942 рік.

До складу музею «Лінія Арпада» входить найдовша в Європі відреставрована сто метрова оборонна лінія.

Музей «Лінія Арпада» знаходитсься недалеко від музею «Воїнам - інтернаціоналістам», тому, при бажанні, у Вас буде можливість відвідати одразу два музеї і мінеральне джерело "Боркут".

На відвідання музею «Лінія Арпада» треба запланувати що найменше дві години.

Також, туристи, які відвідують цей музей, замовляють катання на БРДМ та польовий обід у лісі, поряд з бункером, з справжньої військової польової кухні.

Сайт «Колочава»