Gerg_Irsavskoho_r_n Площа – 0.9 тис.кв.км.

Населення – майже 100 900 тис.чоловік,

90% населення складають сільські жителі, 98.1% – українці. Серед неукраїнського населення -росіяни (0.9), угорці (0.3),словаки (0.3).

Іршавський район знаходиться в центральній частині Закарпатської області.

Район налічує 47 населених пунктів, які входять до складу 1-ої міської і 25-ти сільських рад. Районному центру Іршава наданий статус міста в 1982 році. Велика частина території лежить в долині річки Боржава, у передгір’ї Карпат.

Іршавський район має кордони з Мукачівським (на Заході), Свалявським (на Півночі та Північному Заході), Виноградівським (на Сході) та Берегівським (на півдні) районами Закарпатської області.

Географія

Район розташований в центральній частині Закарпатської області. У гегорафічному відношенні, Іршавщина розміщена посередені вулканічного хребта між Великим Долом, і масивом Тупий. Центральна частина лежить на абсолютній висоті 133-135 м. Плоске дно улоговини представляє собою тераси рік Іршавки і Боржави. Передгірська і гірська частини представлені схилами різної крутизни і експозиції. Найвища точка района г. Бужора (1081 м.) Більша частина території лежить у долині річки Боржава, у передгір’ї Карпат.

s.Kusnycas.Pryborzhavske

Історія

Іршавський район утворений у 1946 році. До того населені пункти району входили до Мараморозької, Березької, та Угочанської жупи. Заселення території, що входить до Іршавського району почалося в епоху неоліту (V тисячоліття до нашої ери). Про це свідчать археологічні знахідки на околицях Іршави, на Лозянській горі, біля сіл Чорний Потік, Ільниця, Арданово. Унікальною пам’яткою є Колоднянські Кургани, які відносяться до культури праслов’ян, яку ще називають Куштановицькою культурою. Біля села Ільниця в урочищі Вацок у І-ІІ століттях знаходилася стоянка німецьких племен.

На території району збереглися руїни Бронецького і Довжанського замків, а також городища в Арданові, Білках та на горах Баданів та Стремтура, що на околицях Іршави. Їхня історія пов’язана із стародавньою Римською імперією.

Архітектурними пам’ятками минувшини є дерев’яні церкви XVI—XVII ст. в селах Дешковиця, Івашковиця і Локоть. В цих церквах, збудованих без єдиного гвіздка, зберігаються стародавні рукописні книги та ікони.

Єдиним у Європі зразком сільської садибної архітектури середньовіччя є Довжанський замок. Збудований на фундаменті зруйнованого деревяного замку у XVII—XVIIIст. він тривалий час був літньою резиденцією графа Ласло Телекі. На відпочинок і на полювання сюди любили навідуватися представники европейської знаті. Місцеві селяни уміли створити прекрасні умови для прийому гостей. Вони не тільки утримували дорогих коней, але і будували спеціальні дороги для полювання. Ці дороги проходили серединою схилів гір і, йдучи ними, вершник міг добре бачити як вершину, так і підніжжя хребтів.

Жителі Довгого та навколишніх сіл відрізнялися не тільки любов’ю до роботи, але і свободолюбством, і вільнодумством. У 1514 році частина жителів села брала участь в антифеодальній війні під проводом Дердя Дожі. У визвольній війні венгерського народу 1703-1711 років теж брали участь жителі Іршавського району. 7 червня 1703 року на Іемацькому полі, що неподалік Довгого відбувся бій погано озброєних куруців на чолі з Томашом Есе проти регулярної австрійської армії. На честь 200-річчя цієї події на кошти жителів села та довколишніх сіл у 1902 році в центрі села на братській могилі, де поховано 50 загиблих повстанців, споруджено пам’ятник. Увінчував його двоголовий бронзовий орел, якого ще задовго до масового вивезення кольорових металів за кордон було знято за симуляцію символу імперії.

Районному центру Іршава надано статус міста у 1982 році.

Пам’ятки історії та культури

 

До пам’яток історії та культури району належать дві церкви села Імстичово, збудовані у XVIII ст. Михайлівська церква-монастир св.Отців Василіан та церкви святої Богородиці. Унікальною є Михайлівська церква в с.Ільниця. Збудована вона із величезних каменів-валунів у 1707 році. Товщина її стін доходить до 120 см. А церква у селі Доробратово цінна в історичному плані тим, що її розписував один із засновників закарпатської школи живопису Йосип Бокшай. Найсучаснішою модерною церквою в районі є Довжанська римо-католицька церква,освячена весною 2000 року.

Населені пункти Іршавського району:

Білки Ільниця Лисичево

Довге Іршава Суха

Доробратово Кушниця


<<Населені пункти Закарпаття

Якщо Ви володієте детальною інформацією(матеріали, фотографії тощо) про населені пункти Закарпаття і бажаєте, щоб про ваше село чи містечко знало все Закарпаття та Україна, то надсилайте інформацію на нашу електронну скриньку Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.